Українські удари по російських нафтопереробних заводах не залишать країну без пального, однак створять серйозні проблеми для її економіки. Про це розповів паливний експерт Дмитро Льоушкін.
Важкі місяці для ринку
Найближчі три місяці для російського паливного ринку будуть важкими. У Росії працює 36 нафтопереробних заводів. Українські дрони здатні завдавати пошкоджень, але не знищити їх повністю, тому колапсу не буде.
“Не можна казати, що в Росії тепер ніколи не буде пального. Ні, воно буде, але буде певний період великої незручності. І на економіку це суттєво впливатиме, тому що переробка — це акциз, ПДВ, додаткова вартість самого виробництва. Зараз буде ускладнення логістики, будуть додаткові транспортні витрати, буде збільшення ціни”, — зазначив Льоушкін.
Найбільші труднощі можуть виникнути в окремих регіонах, де логістичні маршрути вразливіші. Зокрема, проблеми з постачанням можливі в тимчасово окупованому Криму. Водночас у прикордонних областях, таких як Ростовська чи Брянська, паливо завозитимуть з інших напрямків — з Білорусі, Казахстану, Узбекистану, Китаю, Індонезії та Бразилії.
Козири для переговорів
Ситуація з паливом і російськими НПЗ є суттєвим “козир” України за столом можливих майбутніх переговорів. Саме з цим експерт пов’язує зміну риторики Кремля, коли міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявляє про готовність починати розмову з Європою та навіть з Україною. Українські удари по НПЗ вплинули на це і наближають переговори.
За даними джерела, удари вивели Московський нафтопереробний завод з експлуатації щонайменше на шість місяців. Завод є найбільшим постачальником пального для московського регіону. З початку року дрони вразили російські НПЗ щонайменше 40 разів, що створило ризик дефіциту бензину в Москві та черги на заправках.