У тимчасово окупованому Криму запровадили заборону на продаж пального. Представники місцевого бізнесу повідомляють про серйозні труднощі з логістикою, постачанням товарів і роботою підприємств.
Бізнес на межі колапсу
За даними джерела, підприємці вже підраховують збитки та прогнозують неминучий колапс. Співробітниця мережі супермаркетів зазначила: «Заборона на продаж палива означає, що всі дистриб’юторські поставки мають просто лягти. Поки що є якісь запаси на підприємствах, тому полиці відразу не спорожніють. Але це тиждень, максимум десять днів. А потім, думаю, почнеться масове закриття продуктових магазинів».
Водій однієї з сімферопольських логістичних компаній розповів, що запаси пального вичерпаються швидко. «Поки що їздимо, але вже майже всі далекі заявки зняли. Що буде завтра-післязавтра, коли соляра закінчиться, керівництво не каже. Мій брат працює провізором в аптеці, в нього вже сьогодні заявку на поповнення ліків не прийняли», — нарікає кримчанин.
Юрист однієї з кримських компаній підкреслив, що окупаційна адміністрація не оголосила надзвичайний стан, а лише «паливний локдаун». «Нічого подібного зараз і близько немає — просто виклали відео, де якийсь чоловік заявляє, що бензин тепер нібито не можна ні купувати, ні продавати. Жодного розпорядження чи указу я поки що не бачив», — каже юрист.
Туризм і медицина під ударом
Перші наслідки відчула курортна сфера. Власник міні-готелю в селі Малоріченське скаржиться: «У мене й так було не дуже добре, а тут одразу половина гостей поїхали на залишках палива. Кажуть: швидше додому, поки не прийшли з баків зливати».
Підприємець з Бахчисараю додав: «Тепер хоч закривайся, бо продукти не привезеш, кухарі дістатися не можуть, та й відвідувачі до моєї кав’ярні пішки не дійдуть».
Власник стоматологічної клініки в Ялті повідомив, що половина лікарів не вийшла на роботу. Інженер одного з комунальних підприємств підсумував: «Немає газу — це значить немає світла. А коли немає світла — це означає немає водопостачання, відведення стічних вод, нормальної роботи зв’язку та багато чого іншого, без чого настає тотальний колапс систем, необхідних для нормального життя. З Криму вже треба тікати».